Zainstaluj certyfikat SSL

Podnieś pozycję swojej strony w Google!

Jakiś czas temu wspominaliśmy o tym, że certyfikat SSL, informujący o tym, że połączenie ze stroną jest bezpieczne pomaga w uzyskaniu przez stronę lepszych pozycji naturalnych w Google.

Nie dzieje się to zupełnie przypadkiem. Google bardzo mocno promuje bezpieczeństwo informacji przechowywanych w internecie, stąd też kroki zmierzające ku temu aby jak największa ilość użytkowników nie czuła się zagrożona podając swoje informacje osobowe w sieci.

Co to jest certyfikat SSL ?

Certyfikat SSL odpowiada za szyfrowanie wszelkich danych wpisanych na stronie, którą przeglądamy. W przypadku gdy strona używa cetryfikatu SSL, przed adresem pojawia się najczęściej zielona kłódka oznaczająca poprawnie zainstalowany, zaufany certyfikat.

Pojawienie się kłódki, oznacza, że wszelkie dane wysyłane do takiej strony poprzez formularze podlegają szyfrowaniu (rejestracja, wypełnienie formularza kontaktowego itp). Właśnie takie zadanie ma certyfikat, szyfrować dane które wpisujemy na danej stronie (w dużym uproszczeniu). Certyfikaty SSL wydawane są przez zweryfikowanych wiarygodnych wystawców, różnią się pomiędzy sobą siłą szyfrowania a zatem i bezpieczeństwem które oferują.

Dlaczego powinieneś zadbać o certyfikat na swojej stronie?

Google – właściciel najpopularniejszej wyszukiwarki świata, kładzie bardzo mocno nacisk na to, aby użytkownicy internetu czuli się bezpiecznie w trakcie surfowanie. Dlatego Google w swojej firmowej przeglądarce internetowej – Chrome,  od lutego 2017r. każda strona www, która nie posiada certyfikatu, będzie oznaczana stosownym opisem na pasku adresu.

Wkrótce również Firefox, Opera i inne przeglądarki będą oznaczać strony bez certyfikatu w ten sposób. Bezpieczeństwo przeglądania internetu jest coraz bardziej istotną sprawą, a ochrona danych użytkowników odgrywa coraz większe znaczenie.

Jak wygląda pasek adresu strony bez zainstalowanego certyfikatu SSL

Brak certyfikatu SSL skutkuje groźnym opisem w przeglądarce Chrome

Ten z pozoru drastyczny komunikat, ma skłonić posiadaczy serwisów www do instalacji certyfikatów SSL, szyfrujących połączenie, pomiędzy stroną a komputerem użytkownika. Niestety przy takim „groźnym” komunikacie możliwa jest utrata ruchu osób odwiedzających strony, ze względu na strach przed „niebezpieczną” stroną. Wszystko to ma skłonić właścicieli stron do użycia certyfikatu, pomimo tego, że wiąże się to z kosztami.

To niestety nie jedyne kroki jakie podjął Wujek Google w celu nakłonienia nas do instalacji SSL. Okazuje się bowiem, że nawet nasza pozycja w naturalnych wynikach wyszukiwania (poza płatną reklamą AdWords) zależna jest w pewnym stopniu od posiadania tego rodzaju zabezpieczeń na stronie. Nie oznacza to, że brak certyfikatu będzie skutkować utratą pozycji, z całą pewnością jednak będzie trudniej konkurować z podobnymi stronami, jeśli ich właściciele będą „bardziej na czasie” i ten certyfikat zainstalują.

W sytuacji gdy większość przedsiębiorstw sektora MŚP nie korzysta z reklamy AdWords gwarantującej pozycje u góry pierwszej strony wyszukiwania, wygrana walka o wysokie naturalne pozycje może oznaczać większą liczbę klientów realizujących usługi.

Jak wygląda pasek adresu strony zabezpieczonej certyfikatem SSL, możesz zobaczyć zerkając na pasek adresu naszej strony www 🙂

Lub na poniższe zdjęcie

Pasek adresu z zainstalowanym certyfikatem SSL

Podsumowując, są dwie podstawowe korzyści posiadania certyfikatu SSL, pomimo dodatkowego rocznego kosztu, który raczej powinniśmy postrzegać jako inwestycję, (przed którą nie uciekniemy jeśli myślimy na poważnie o istnieniu własnej firmy w internecie):

Skąd wziąć Certyfikat SSL?

Jest wielu wystawców certyfikatów SSL, głównie są to zagraniczne firmy (lub ich polskie oddziały) o długim doświadczeniu i wysokiej renomie oferowanych certyfikatów.

Do najpopularniejszych należą:

Każda z firm posiada szeroką ofertę certyfikatów, jednak w przypadku zwykłych stron internetowych wystarczy najprostszy certyfikat, obejmujący jedną domenę (adres www Twojej strony internetowej).

Certyfikaty o większej mocy zabezpieczeń konieczne są przy dużych sklepach internetowych, stronach rządowych lub prestiżowych, międzynarodowych firmach. Jednak ceny takich zabezpieczeń idą nawet w tysiące złotych rocznie. Nie jest to jednak podyktowane wymysłem wystawców. Każdy certyfikat, nawet najtańszy, posiada „ubezpieczenie”. Oznacza to, że gdyby jakimś cudem, dane zostały wykradzione, otrzymamy zwrot pewnej kwoty na pokrycie szkód. Im droższy certyfikat, tym jest to większa kwota.

Możemy to zrobić za Ciebie

Jeśli chcesz, możesz skorzystać z naszej pomocy przy zakupie i instalacji Certyfikatu dla Twojej witryny. W zależności od wybranego zakresu ochrony, różnić się będzie opłata za całość usługi. Szczegóły znajdziesz po kliknięciu przycisku poniżej.

instalacja Certyfikatów ssl