Co to jest Google Analytics?

 

W najprostszym ujęciu – jest to usługa, dzięki której wiesz kto, kiedy, ile razy i skąd (z jakiego źródła) wszedł na Twoją stronę internetową. Dowiesz się dzięki niej również tego, ile czasu na niej spędził, na których podstronach, i w jakie linki/odnośniki klikał.

Jest to bardzo ogólna dotykająca tematu tylko z wierzchu „definicja”, która moim zdaniem jest w stanie każdej niedoświadczonej osobie powiedzieć czym jest Analytics. Jednocześnie ta „definicja” nie mówi nic o tym – dlaczego warto te rzeczy wiedzieć, ale o tym postaram się powiedzieć za chwilę oraz w innych materiałach. Jeśli nigdy nie zetknąłeś się z usługą Google Analytics to jest to wiedza na ten moment zupełnie wystarczająca.

Dlaczego warto używać Google Analytics?

Kiedy prowadzisz firmę i inwestujesz jakiekolwiek środki w pozyskiwanie klientów – to z pewnością chciałbyś wiedzieć czy to przynosi zamierzony efekt. Nawet jeśli nie inwestujesz pieniędzy, a tylko swój czas (bo np. pozyskujesz klientów dzwoniąc do nich i proponując im swoje produkty czy usługi), powinieneś być świadomy tego – czy to przynosi pożądany efekt. W przeciwnym przypadku być może inwestujesz w coś, co kompletnie nie przynosi żadnych korzyści.

Jest takie powiedzenie na temat marketingu i pozyskiwania klientów:

Połowa środków wydawanych na reklamę zostaje zmarnowana, a problem w tym, że nigdy nie wiadomo, która to połowa.

Jest to zdanie którego historia sięga przełomu XIX i XX wieku. Już wtedy handlarze zastanawiali się w co warto inwestować pozyskując klientów, a na co lepiej nie wydawać ani złotówki. Problem pomimo upływu czasu nie stracił na ważności, a wręcz zyskał, dlatego że istnieje bardzo wiele metod pozyskiwania klientów, a zatem marnować pieniądze można na większa niż kiedyś liczbę sposobów.

Właśnie do tego potrzebujesz Google Analytics, aby móc zbadać który ruch jest dla Ciebie wartościowy. Mówiąc innymi słowy – z jakich źródeł pochodzą Twoi płacący klienci.

Usługa GA (czyli Google Analytics) oznacza źródła ruchu w sposób, który dość dobrze opisuje skąd osoby odwiedzające przyszły na Twoją stronę. Poniżej dowiesz się jakie są to oznaczenia i jak należy je rozumieć.

Jakie są źródła ruchu w Internecie?

 

Najczęściej spotykane źródła ruchu w Internecie to:

 • direct – np.: kiedy ktoś wszedł na Twoją stronę po wpisaniu w przeglądarce Twojego pełnego adresu strony i klepnął „enter”
 • organic – ruch organiczny oznacza wejście z wyszukiwarki, po kliknięciu linku bezpłatnego, inaczej nazywanego wynikiem naturalnym (nie sponsorowanym, czyli nie reklamą)
 • social – kiedy osoba kliknie w link prowadzący do Twojej witryny znajdujący się w jakiejkolwiek sieci społecznościowej, np.: Facebook, Twitter, Instagram, YouTube. Nieważne kto go tam umieścił, ważne że znajduje się w obszarze szeroko pojętych Social Media
 • referral – ten rodzaj ruchu oznacza ruch pochodzący z linków z innych niż Social Media zakamarków Internetu – czyli po prostu innych stron internetowych. Może to być np.: poczta Onetu jeśli ktoś kliknie w link we wiadomości e-mail.
 • paid – czyli ruch płatny. Jak łatwo się domyślić dotyczy to ruchu za który zapłaciliśmy, a więc są to najczęściej reklamy w wyszukiwarce Google.

Jak zainstalować kod Google Analytics?

Prawdopodobnie Twoja strona zbudowana jest w oparciu o system WordPress. Moje przypuszczenie opieram na tym, że wg. oficjalnych statystyk aż 40% WSZYSTKICH stron internetowych na całej naszej planecie jest opartych o ten system. Jako ciekawostkę dodam, że kolejne najpopularniejsze oprogramowanie do budowy stron posiada udział poniżej 2,5%…

Jeśli mam rację i Twoja strona jest oparta o WordPress – sprawa będzie dla Ciebie banalnie prosta. W przeciwnym przypadku przejdź do kolejnego akapitu.

Instalacja Google Analytics na WordPress

 1. Potrzebujesz konta Google, jeśli już takie posiadasz przejdź do punktu nr.2. Jeżeli nie posiadasz takiego konta, załóż nowe tutaj: https://www.google.com/accounts/NewAccount
 2. Wejdź na stronę https://analytics.google.com/analytics/web/#/
 3. Wejdź po kolei w menu po lewej stronie, wtyczki >> dodaj nową
 4. W polu wyszukiwania wpisz Site Kit od Google
 5. Pierwszą po lewej stronie opcją powinna być wtyczka o tej samej nazwie, w standardowych kolorach Google. Kliknij [Zainstaluj], a po zainstalowaniu pojawi się przycisk [Aktywuj].
 6. Po stronie
Published On: 26 czerwca, 2021 / Categories: Strony WWW / Tags: , , , /