Optymalizacja tytułów stron

Każda z podstron, w miarę możliwości powinna zawierać jednoznaczną treść, dającą się określić krótkim zwięzłym tytułem. Ale o czym my w ogóle rozmawiamy?

Co to właściwie jest tytuł strony?

Tytuł strony jest to treść widoczna w wynikach wyszukiwania w formie nagłówka, najczęściej w kolorze niebieskim. Pod nią znajduje się zielony adres strony, a jeszcze niżej opis strony. O obu ostatnich elementach napiszemy oddzielne artykuły.

Ważne jest aby nie przesadzać z długością, bo nie wielkość a jakość się liczy. Jakość tytułu dla wyszukiwarki świadczy o tym, czy tytuł odpowiada treści którą roboty indeksujące stronę, odnajdą na tej konkretnej podstronie.

Dlatego ważne jest by mieć porządnie usystematyzowaną treść na stronie. Jeżeli tytuł strony brzmi konserwacja lakierów samochodowych,na stronie nie powinny znajdować się informacje nt. konserwacji tapicerki, czy ogumienia. To bardzo ważne, aby treść strony jasno i jednoznacznie opisywała pojedynczy produkt czy usługę. W treści strony ważne są również nagłówki, i inne elementy, ale o tym będą inne artykuły.

Chcesz sprawdzić jak Google widzi tytuły podstron Twojej strony www? Przejdź do wyszukiwarki, a następnie w pole wyszukiwania wpisz:

site:adres-twojej-strony-www.pl

Oczywiście podaj adres własnej strony, w całości, nie musisz podawać www, ale ważne jest abyś podał go z właściwą końcówką. Zatem jeśli posiadasz adres zakończony .com lub .pl, podaj odpowiednie zakończenie adresu. Całość powinna wyglądać w taki sposób, dla przykładu weźmy onet.pl:

site:onet.pl

po wpisaniu do wyszukiwarki, wciśnijcie ENTER i możecie cieszyć oczy listą wszystkich podstron waszego serwisu które Google zindeksował do tej pory. Tytuł powinien by trafny, i nie przekraczać 150 znaków, wtedy na jego końcu nie będzie się pojawiać (…) trzykropek.

Jak zmienić tytuł strony?

Wszystko zależy od tego, z jakiego systemu zarządzania treścią (CMS) korzystacie. Często tytuł tworzonej podstrony, jest też tytułem widocznym w wyszukiwarkach, ale nie zawsze. Jeżeli chcecie samodzielnie popracować nad jakością waszej strony WWW, ale nie do końca macie pewność czy „nic się nie stanie”, śmiało kontaktujcie się z nami. Dla najpopularniejszych CMSów, takich jak WordPress lub Joomla istnieje wiele wtyczek, które pomagają zarządzać tytułami i innymi opcjami związanymi z pozycjonowaniem.

Zadaj pytanie

WAŻNE – zmiany które wprowadzacie, mogą się pojawić w wyszukiwarce dopiero po 3-4 tygodniach. Często jest to krótszy czas, ale zależy to tylko od Google i robotów przeczesujących sieć internet w poszukiwaniu zmian na stronach www.

Ważne o tytule strony:

  • Długość nie większa niż 150 znaków
  • Krótko i na temat, tytuł to tytuł, a nie opis
  • Tytuł strony musi opisywać to co się znajduje na stronie.

Zyski płynące z dobrych tytułów:

  • Google lepiej rozumie Twoją stronę = wyższa pozycja w Google
  • Poszukujący informacji lubią jeśli strona na którą weszli, jest o tym, czego poszukiwali = większa ilość zadowolonych odwiedzających = większa ilość udostępnień = większa ilość odwiedzających = wyższa pozycja w Google
  • wyższa pozycja w Google